e-urząd

Biuro Powiatowego Konserwatora Zabytków

 InformacjeKarty SprawLokalizacja 
 
  32-020 Wieliczka, ul. Słowackiego 29
 
e-mail:pkz@powiatwielicki.pl
tel:+48 12 399 97 10
fax:
Biuro Powiatowego Konserwatora Zabytków w Wieliczce:
  • Powiatowy Konserwator Zabytków – Kierownik Wydziału: Paulina Lis
  • Pracownik Biura PKZ: Joanna Sroka
Siedziba:
ul. J. Słowackiego 29, pokój nr 113
32-020 Wieliczka,
pkz@powiatwielicki.pl
tel. +48 12 39 99 710,

Godziny urzędowania:
poniedziałek 7:30 – 15:30
wtorek – czwartek 7:30 – 15:30
piątek: 7:30 – 14:00

Przyjmowanie wniosków:
dziennik podawczy na parterze budynku ul. J. Słowackiego 29:
poniedziałek: 7:30-17:00
wtorek – czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30 – 14:00

Wszelką korespondencję, w tym wnioski, należy kierować na adres:
Starostwo Powiatowe w Wieliczce
Powiatowy Konserwator Zabytków
ul. J. Słowackiego 29
32-020 Wieliczka

Przyjmowanie stron:
wtorek, środa, czwartek: 11:00 – 13:00



Powiatowy Konserwator Zabytków w Wieliczce realizuje działania na podstawie Porozumienia z dnia 30 maja 2025 r., zawartego pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Powiatem Wielickim w sprawie powierzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (t.j.: Dz. U. Woj. Małop. 2025 r. poz. 3518 obowiązujący od dnia 05.06.2025 r.).

Zgodnie z Porozumieniem jw. Biuro Powiatowego Konserwatora Zabytków realizuje zadania w zakresie ochrony zabytków, w szczególności:

  1. Wydawanie pozwoleń konserwatorskich na prowadzenie wszelkich prac, w tym konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy wszystkich nieruchomościach i budynkach zlokalizowanych na obszarze układu urbanistycznego historycznego miasta Wieliczka, wpisanego do rejestru zabytków, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków indywidualną decyzją (tj.: oznaczonych w mpzp Wieliczka, jako strefy K1 i K2).
  2. Wydawanie zaleceń konserwatorskich dla wszystkich nieruchomości i budynków objętych formami ochrony zabytków:
    • znajdujących się na układzie urbanistycznym historycznego miasta Wieliczka;
    • ujętych w gminnej ewidencji zabytków (GEZ) na obszarze Powiatu Wielickiego;
    • znajdujących się w strefach ochrony konserwatorskiej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (bądź objętych inną formą ochrony w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego) na obszarze Powiatu Wielickiego;
      z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków indywidualną decyzją.
  3. Wydawanie pozwoleń konserwatorskich na umieszczanie na obiektach wpisanych do rejestru zabytków  oraz w obrębie układu urbanistycznego Wieliczki wpisanego do rejestru zabytków: reklam, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych, szyldów oraz napisów i urządzeń technicznych.
  4. Wstępne opiniowanie prac przy obiektach budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków (GEZ), stanowiących mienie komunalne Miast i Gmin wchodzących w skład Powiatu Wielickiego.
  5. Uzgadnianie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy kapliczkach i zabytkach ruchomych z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków indywidualną decyzją.
  6. Wydawanie zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów rosnących na nieruchomościach znajdujących się na obszarze układu urbanistycznego historycznego miasta Wieliczka, wpisanego do rejestru zabytków (tj.: oznaczonych w mpzp Wieliczka, jako strefy K1 i K2).
  7. Przyjmowanie i procedowanie zgłoszeń zamiaru usunięcia drzew oraz drzew/krzewów stanowiących złom lub wywrot, z terenu nieruchomości zlokalizowanej na zabytkowym układzie urbanistycznym (tj.: oznaczonych w mpzp Wieliczka, jako strefy K1 i K2).
  8. Przyjmowanie zawiadomień o odkryciu w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem.

Natomiast w kompetencji Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie pozostają:

  1. obiekty wpisane do rejestru zabytków indywidualną decyzją (oprócz umieszczania na nich reklam, urządzeń, napisów itp.);
  2. wszelkie sprawy dotyczące archeologii;
  3. wydawanie decyzji administracyjnych dla obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, stanowiących mienie komunalne Miast i Gmin wchodzących w skład Powiatu Wielickiego.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawie opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa do udziału w postępowaniu wszczętym przez Starostę Wielickiego jest Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka (Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej t.j. Dz.U. 2023 r., poz. 2111, art. 12). Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka:20 8619 0006 0010 0200 4705 0002.

Jednocześnie informuje się, że jeśli wniesiono opłatę skarbową na konto innego urzędu, można ubiegać się o zwrot wniesionej opłaty skarbowej do tego urzędu na konto, którego dokonano wpłaty.

Wieliczka: